Ilmus Pärnu Eliisabeti kiriku postmark – Kirikufond
Ilmus Pärnu Eliisabeti kiriku postmark

Ilmus Pärnu Eliisabeti kiriku postmark

Täna, 6. jaanuaril ilmub Eesti kirikute margisarjas uus postmark, millel kujutatakse Pärnu Eliisabeti kirikut.

Omniva, Kirikufondi ja Pärnu Eliisabeti koguduse koostöös valminud postmargi ja ümbriku kujundas kunstnik Riho Luuse. Margi trükiarv on 20 000 ja see maksab 90 senti, mis on sobiv valik kaunistamaks siseriiklikke postkaarte ja kirju. Postmark trükiti trükikojas Vaba Maa. Lisaks postmargile ilmub 900 esimese päeva ümbrikku (FDC). Postmargid ja ümbrikud on müügil postkontorites üle Eesti ja Omniva e-poes. Esimese päeva tempel on kasutusel Pärnu postkontoris, Hommiku tn 4.

Pärnu Eliisabeti kirik valmis 1747. aastal, kiriku pühitsemine toimus seoses sisetöödega alles aastal 1750. Praeguse kuju sai kirik 1893. aastal, kui kirikule ehitati juurde põikilööv. Kirik taaspühitseti 19. oktoobril 1893. aastal.

24. veebruaril 1918, päev pärast Iseseisvusmanifesti ettelugemist Pärnu Endla teatri rõdult luges toonane pastor Johannes Hasselblatt Iseseisvusmanifesti ette ka jumalateenistusel Eliisabeti kirikus. Täpselt 100 aastat hiljem, 24. veebruaril 2018 kordas kirikus Iseseisvusmanifesti ette lugemist üks tema järeltulijatest.

Kirikus on kaks orelit, mis on orelikunstnike seas kõrgelt hinnatud. 2018. aastal algasid kiriku juures põhjalikud restaureerimistööd, mis on tänaseks jõudnud torni remondini.

Taasiseseisvunud Eestis anti kiriku motiiviga postmarke välja 1993.-1997. aastani. Neil kujutati Haapsalu Toom-Nigula kirikut, Tallinna Toomkirikut, Ruhnu vana puukirikut, Urvaste kirikut, P. Martini kirikut Türil, Tallinna Kaarli kirikut, Harju-Madise kirikut ning Tallinna Pühavaimu kirikut ja Halliste Püha Anna kirikut.

2005.-2013. aastani ilmunud postmarkidel on esindatud Karja Katariina kirik, Nõo Laurentsiuse kirik, Kanepi Jaani kirik, Audru Püha Risti kirik, Narva Aleksandri kirik, Pärnu Katariina kirik, Karuse Margareeta kirik, Püha Siimeoni ja naisprohvet Hanna kirik ning Võru Katariina kirik. Kirikute margisari jätkus 2020. aastal Paldiski Nikolai kirikuga, 2021. aastal anti välja Keila Mihkli kiriku ning möödunud aastal ilmus Tartu Maarja kiriku postmark.

Väljaspool kirikute margisarja on kujutatud Otepää Maarja kirikut 2004 ilmunud postmargil „120 aastat Eesti lipu pühitsemisest“, Tartu Jaani kirikut 2005 ilmunud postmargil „975 aastat Tartu esmamainimisest“, 2019 „Tallinna Toomkool 700“ margiplokil Tallinna Toomkirikut ja „Tartu Peetri kogudus 150“ postmargil Tartu Peetri kirikut.

Uue postmargi ja ümbriku väljaandmist toetab Kirikufond, mis aitab Eesti Evangeelsel Luterlikult Kirikul taastada ja hoida kunsti-, kultuuri- ja arhitektuuriväärtusi ning hingetoe jagamist kirikutes üle Eesti. Toeta kirikute restaureerimist ning aitad säilitada meie kultuuri- ja mõttelugu.