Toomkiriku tornimuna ja tuulelipp pannakse kirikusse vaatamiseks välja – Kirikufond
Toomkiriku tornimuna ja tuulelipp pannakse kirikusse vaatamiseks välja

Toomkiriku tornimuna ja tuulelipp pannakse kirikusse vaatamiseks välja

Tallinna Toomkiriku tornikiivri restaureerimine jõudis eelmisel nädalal tornimuna ja tuulelipu tornist alla toomiseni, mis pannakse ajutiselt kirikusse vaatamiseks välja.

Teisipäeval 29. märtsil kell 14.00 on kõigil huvilistel võimalus tulla tornimuna ja tuulelipuga lähemalt tutvuma. Samas tutvustatakse ka eelmisel nädalal tornitipust üllatusena avastatud ajakapsli sisu. Kiriku restaureerimise käiku tutvustavad kunstiajaloolane ja kirikute restauraator Juhan Kilumets ning Toomkoguduse õpetaja Arho Tuhkru.

“Kaks kuud tagasi alanud Toomkiriku torni restaureerimine on tõelise hoo sisse saanud. On hea meel, et saame kiriku ajaloolise tornimuna ja tuulelippu enne restauraatoritele saatmist ka laiemale avalikkusele näidata,” rääkis Toomkoguduse õpetaja Ahro Tuhkru. ”Tornimuna läheb mõne päeva pärast edasi restaureerimis- ja kuldamistöödele, kuid tuulelipp jääb veel mõneks ajaks Toomkirikusse maapealse elu-oluga harjuma.“

“Oleme tohutult tänulikud kõigile heategijatele, kelle toel kiriku torn viimaks kauaoodatud uuenduskuuri läbib. Annetuste toel on võimalik kavandatud tööd augustikuuks lõpule viia,” lisas Arho Tuhkru. “Suureks abiks on olnud nii meie kogudus, Kirikufond kui Tallinna linn. Käimasolevad tööd on esimene etapp Toomkiriku restaureerimisprogrammi ellu viimisest ning selle edenemist võib igaüks linnapildis imetleda.”

„Kirikufondiga kogusime Toomkiriku tornikiivri töödeks 45 000 eurot, mis moodustab küll vaid osa tööde kogumaksumusest, kuid on kirikule ja kogudusele suureks abiks,“ märkis Kirikufondi tegevjuht Katri Gailit. „Jätkame annetuste kogumist ning igaühel on võimalik anda oma panus, et nii Tallinna Toomkirik kui teisedki Eestimaa kirikud saaksid väärikalt taastatud.“

Tallinna Toomkiriku tornikiivri restaureerimistööde umbkaudne maksumus on 550 000 eurot. Töid teostab OMA Katused OÜ ning restaureerimisega loodetakse lõpule jõuda käesoleva aasta augustikuus.

Kirikufond on asutatud 9. jaanuaril 2018. Fond kogub heategevuslikke annetusi EELK kirikute toetuseks, nii kirikuhoonete renoveerimiseks ja korrastamiseks kui hingehoiuks ning vaimuliku töö tegemiseks. Kirikufond kogub annetusi veebilehel www.kirikufond.ee.

Tallinna Toomkiriku hoone ehitamist alustati tõenäoliselt 1230. aastatel ning hoone valmis aastal 1240. Viieteistkümnendal sajandil ehitati kirikuhoone ümber kolmelööviliseks basiilikaks. Kirik hävis koos suure osa Toompea hoonestusega 1684. aasta tulekahjus. Toomkiriku gooti stiilis tornikiiver hävis, kuid 1778-1779. aastatel ehitati kirikuhoonele uus barokkstiilis tornikiiver. Tallinna Toomkiriku torni tipus on lisaks tuulelipule kuldne liilia, mis sümboliseerib Maarja kuulutust 25. märtsil.